خدمات رفوگری و ترمیم فرش

ترمیم فرش یا رفوگری فرش مجموعه اقدامات اساسی است که منجر به رفع هر گونه آسیب و صدمات ظاهری فرش می‌شود. ترمیم فرش بهره دهی کامل و عمر مفید آن را نیز افزایش می دهد و نیازمند افراد متخصص برای مرمت  نقاط آسیب‌دیده فرش می باشد. لذا انجام این عمل، نیاز به تجربه و مهارت خاصی دارد. متخصصان این حرفه در قالیشویی نائین مشغول به کار هستند که برای رفوگری فرش شما متریال درجه یک در اختیار آنهاست.

چرا ترمیم فرش ؟

قالی بافی از دیرباز غنی ترین هنر ایرانی است و دارای ارزش مادی و معنوی زیادی می باشد. اگر در صورت فرسودگی فرش، عملیات رفوگری فرش انجام نشود به مرور فرش شما زمان از بین میرود. حتی در برخی موارد دیر اقدام کردن برای ترمیم فرش منجر به رشد پوسیدگی و در نتیجه هزینه سنگین میشود.  فرش شما سرمایه شماست. پیشنهاد ما این است که اطلاعات خود را در زمینه ی مرمت بالا ببرید و به بهترین متخصصان روفوگری در قالیشویی نائین اعتماد کنید.

به نکات مهمی برای مراقبت و نگهداری فرش ها، مخصوصا قالی دستباف که یکی از سرمایه های عظیم هستند که با مراقبت و نگهداری صحیح آن بر ارزش آن روز به روز افزوده می شود، توجه کنید.

 • صدماتی که در حین استفاده به وجود می آیند، باید در زمان مناسب عملیات رفوگری و ترمیم روی قالی انجام شود.
 • برای ترمیم فرش خود هرچه زودتر اقدام کنید، به نفع شماست.
 • به منظور پیشگیری از ایجاد مشکل و یا جلوگیری از ادامه آن بهتر است تا به صورت ماهانه قسمت های مختلف بررسی شود.
 • بهتر است تا هر 1 یا 2 سال یکبار قالی به قالی شویی داده شود تا به طور تخصصی شسته شود.
 • در صورتی که آسیب های مکانیکی مانند سوختن یا بریدگی به قالی وارد شود باید سریعاً این عیب توسط یک رفوگر مجرب برطرف شود زیرا چنین خسارتی به سرعت بدتر می شوند.
 • علاوه بر حوادثی که ممکن است روی دهد، در حین مصارف معمول هم اغلب قسمت های انتهایی قالی تمایل به سایش و فرسودگی دارد که در این حالت قالی باید تعمیر شود. قسمت های میانی قالی که به صورت موضعی ساییده می شوند و یا آسیب می بینند را می توان با بافت مجدد تعمیر نمود. حتی سوراخ های بزرگ روی قالی را می توان دوباره بافت و آن را تقریباً به شکل اولیه اش نزدیک نمود. اما این کار بسیار گران قیمت است. در قالی هایی که ارزش کمتری دارند به جای بافت مجدد قسمت های آسیب دیده معمولاً قالی را وصله می کنند. یعنی قطعاتی از یک قالی بزرگ فرسوده را به طوری که با این قالی مطابقت داشته باشد جدا نموده و به قالی وصله می کنند.
 • فرش ها باید قبل از فرسوده و نخ نما شدن مرمت شوند.
 • از نگهداری حیوانات خانگی در منزل با توجه به احتمال صدمه زدن به فرش (چنگال زدن، گاز گرفتن، کثیف کردن) باید اجتناب شود.
 • قیمت هرگونه مرمت به دلیل تنوع فرسودگی فرش توافقی است.
 • برای رفوگری فرش خود فقط به متخصصین اعتماد کنید.
 • لطفا قبل از هرگونه اقدام برای ترمیم فرش با افراد متخصص مشورت کنید.
 • مشاوره تلفنی برای مشکلات فرش، رایگان می باشد.
 • با رزرو نوبت آنلاین از تخفیف های ویژه بهره مند شوید.

فرآیند کار مرمت فرش

مرحله اول | ثبت سفارش

اولین قدم برای استفاده از خدمات رفوگری و ترمیم فرش، ارسال اطلاعات مورد نیاز برای مشاوران قالیشویی آنلاین نائین میباشد که به دو صورت امکان پذیر است:

 1. از طریق تماس تلفنی: در این روش میتوانید با شماره تلفن قالیشویی نائین تماس گرفته و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مشاوران ما قرار دهید. راستی! از طریق تماس تلفنی میتوانید از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.
 2. رزرو نوبت آنلاین: در این روش با ورود به سامانه نوبت دهی آنلاین و تکمیل فرم مختصر، سفارش خود را ثبت کرده و تخفیف بگیرید. به همین راحتی!

مرحله دوم | سرویس رسانی برای کارشناسی

بعد از ثبت سفارش در زمان تعیین شده جهت کارشناسی و بررسی فرش و انتقال آن به کارگاه های رفوگری مجهز کارخانه قالیشویی نائین، به محل تعیین شده سرویس رسانی میکنیم. این بازرسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا در مراحل مختلف بعدی با توجه به نوع فرش و عیب آن، خدمات برای شما با بهترین کیفیت انجام شود.

مرحله سوم | شستشوی فرش در صورت نیاز

تقریبا در %۸۵ مواقع عملیات ترمیم و رفوگری فرش بعد از اتمام مراحل شستشو انجام میشود تا تمام عیب های فرش به راحتی قابل ترمیم باشد. این که فرش شستشو داده شود یا خیر در مرحله کارشناسی فرش مشخص شده و با توافق مشتری انجام می شود.

مرحله چهارم | ترمیم و رفوگری فرش

بعد از شستشو و خشک کردن اصولی، فرش به کارگاه های مرمت فرش در کارخانه منتقل میشود و ترمیم و رفوگری فرش توسط رفوگران متخصص و ماهر با متریال درجه یک انجام میشود. در قالیشویی نائین این خدمات شامل ریشه بافی، شیرازه دوزی، چرم دوزی، ترمیم پارگی و پوسیدگی، مرمت سوختگی، ترمیم بید خوردگی، دارکشی، کز، پرداخت و روگیری، لکه برداری، رنگبرداری قلمکاری می باشد که در ادامه به آنها اشاره می شود.

مرحله پنجم | تحویل و پرداخت

در آخر بعد از تحویل فرش و تائید مشتری، مبلغ صورت حساب دریافت میگردد که به سه روش امکان پذیر است:

 1. به صورت نقدی
 2. پرداخت با دستگاه کارتخوان سیار قالیشویی ( توصیه شده )
 3. کارت به کارت ( در صورت لازم )

به خدمات رفوگری نائین نیاز دارد ؟

انواع خدمات رفوگری و ترمیم فرش قالیشویی نائین

ریشه بافی

فرش هایی که به دلیل استفاده زیاد، ریشه هایشان از بین می رود، نیاز به ریشه دوزی دارند. در صورتی که تمام ریشه های فرش از بین رفته باشد، باقیمانده ریشه را از ابتدای بافت با قیچی بریده و ریشه دوزی انجام می شود و چنانچه قسمتی از ریشه ها از بین رفته باشند، همان قسمت را ترمیم می شود.

شیرازه دوزی

لبه‌های جانبی مانند قسمت‌های بالا و پایین فرش بیشتر در معرض سائیده شدن و استهلاک قرار دارند. شیرازه های فرش همچون یک قاب، فرش را احاطه کرده و علاوه بر زیبایی آن باعث استقامت لبه های طرفین فرش در مقابل ساییدگی و مقاومت فرش در مقابل ورود مایعات جاری می گردد.

چرم دوزی

برای جلوگیری از ساییده شدن و پارگی فرشها لبه های زیرین فرش را با نوارهای چرمی می پوشانند. همچنین مانند ترمز عمل میکند و مانع سر خوردن فرش می شود. چرم مورد استفاده در قالیشوئی نائین مانع از لول کردن فرش نشده و در هنگام باز کردن فرش شکل ظاهری آن را تحت تاثیر قرار نمیدهد.

ترمیم پارگی و پوسیدگی

این حالت ممکن است در اثر کهنگی و مرور زمان پیش بیاید. همچنین لکه های قدیمی که اقدام به شستشو نشده باعث پوسیدگی و پارگی شود. اما می توان آن را از روی نقشه طرف سالم فرش رفو نمود. نقشه ای مناسب روی کاغذ شطرنجی طراحی کرده و عمل رفوگری فرش را با متریال درجه یک انجام می دهیم.

مرمت سوختگی

سوختن نیز یکی از عیوبی می باشد که به جهت قابلیت اشتعال سریع مواد مورد استفاده در فرش، شاید در مرحله استعمال بر فرش عارض گردد. سوختن فرش چنانچه خفیف و جزئی باشد قابل رفع میباشد. چنانچه عمیق و وسیع باشد باید عملیات رفوگری فرش توسط متخصصین انجام شود.

مرمت بید خوردگی

در این صدمه الیاف پشم قالی توسط حشره کوچکی به نام بید که در ساختار فرش زندگی، تخم گذاری و تکثیر می نماید خورده می شود. رفوگری پشت و روی فرش بید خورده هرکدام روش مخصوص دارد و موادی که برای از بین بردن بید مورد استفاده قرار می گیرند بسیار تخصصی و حساس است و به رفوگر متخصص نیاز دارد.

دارکشی

دارکشی اغلب یکی دیگر از مراحل فرآوری بعد از مرحله شستشو می باشد که این مرحله نیز باید با دقت لازم و مراقبت های ویژه انجام گیرد در غیر این صورت در این مرحله نیز شاید عیوبی بر فرش عارض گردد که در کیفیت و ماندگاری فرش در طولانی مدت اثرات نا مطلوبی داشته باشد. اینکار را فقط به متخصصین بسپارید.

رنگرزی و قلمکاری

رنگ قالی به دلایل مختلفی از بین میرود و یا قسمتی از فرش یا همه فرش کمرنگ میشود و یا قالی بور میشود در این موارد قالی باید بصورت کاملا تخصصی توسط اساتید رنگرز قلم کاری و رنگ برداری شود. در قالیشویی نائین قلمکاری با بهترین متریال در حدی که غیر قابل شناسایی باشد ترمیم میشود.

پرداخت و روگیری

در صورت وجود ایرادی در بافت نقوش و یا طرح همانند بالازدگی، بیرون آمدن نخ و شکستگی، پرز دهی فرش را با پرداخت و روگیری  یا با کز دادن قالی می توان رفع کرد، به زیبایی فرش افزود و عمر مفید فرش را افزایش داد. همچنین پرداخت برجسته به زیباسازی تابلو فرش کمک شایانی می کند.

آخرین مقالات رفوگری و ترمیم فرش

فهرست