نکات کلی پاک کردن لکه از روی فرش

قالیبافی را میتوان اصیل ترین هنر ایرانی نام برد و قالی یا فرش جدا از اینکه به خانه ما ایرانی ها زینت میبخشد، نسل به نسل این آثار هنری مانند یک فرهنگ در خانه های ایرانی حضور دارد. همینطور امروزه فرش دستباف و فرش ماشینی یکی از پرکاربردترین وسایل خانه است و به دلیل استفاده روزمره، امکان دارد لکه های مختلفی روی فرش بریزد. هنگامی که یک ماده از هر نوع فرش را آلوده کند، اقداماتی برای زدودن آن باید صورت بپذیرد و در حین کار نکاتی عمومی رعایت شود که در ادامه به آنها اشاره می شود:

 • هنگامیکه یک ماده روی قالی ریخته می شود به سرعت اقدام نمایید. به این ترتیب نفوذ بیشتر ماده به قالی متوقف می شود و از واکنش شیمیایی آن با الیاف و رنگ های قالی جلوگیری می نماید. هرگونه تعلل در این زمینه احتمال تبدیل آن به یک لک دایمی را افزایش می دهد.
 • مواد ریخته شده روی قالی را تا حد ممکن توسط پارچه سفید خشک جاذب رطوبت و یا حوله های کاغذی سفید جذب نمایید.
 • با استفاده از یک پارچه خشک یا دستمال حوله ای کاغذی مواد روی قالی را آن قدر پاک کنید تا کاملا خشک شود. هرگز پارچه را روی قالی نمالید و اجازه دهید پارچه به واسطه خاصیت مویینگی مایعات ریخته شده را به سمت بالا بکشد.
 • ناحیه مورد نظر را جارو نکنید زیرا این کار موجب خرابی پرزهای قالی در آن ناحیه می شود.
 • استفاده از آب سرد در محل ریخته شده به جمع کردن مواد کمک می کند.هرگز از آب داغ استفاده نکنید.
 • در صورتیکه مواد ریخته شده روی قالی نیمه جامد باشد،در این صورت با استفاده از یک قاشق دارای لبه گرد،به آرامی مواد را جمع کنید. قاشق را به سمت پایین فشار دهید تا حد ممکن بتوانید ماده ریخته شده را جمع کنید.
 • مواد جامد باید شکسته و خورد شوند و سپس توسط نیروی مکش جارو برقی جمع شوند تا جایی که اثری از آنها باقی نماند. از محلول های پاک کننده شیمیایی،سفید کننده و قلیایی هرگز استفاده نکنید.
 • قبل از استفاده از مواد پاک کننده لکه،حتما ابتدا آنهارا ازمایش کنید تا مطمئن شوید که محلول به الیاف و رنگ قالی صدمه نمی زند. برای این منظور چند قطره از محلول مورد نظر روی ناحیه مورد ازمایش ریخته شود و سپس یک پارچه سفید به مدت 10 ثانیه روی ناحیه تر شده قرار داده شود. سپس انتقال رنگ قالی ،تغیرر رنگ قالیرو یا صدمه ان را بررسی نمایید. در صورت استفاده از یک محلول اگر تغییری روی دهد،باید از محلول تمیز کننده دیگری استفاده شود.
 • پس از انتخاب محلول مورد نظر(پس از آزمایش مرحله قبل)مقدار کمی از آن را روی یک پارچه سفید بریزید و به مدت 10 دقیقه اجازه دهید روی ان باقی بماند و سپس با استفاده از آن به آرامی روی قالی را پاک کنید.اجازه دهید تا محلول پاک کننده به مدت 5 دقیقه روی محل قرار بگیرد. همواره باید پارچه از لبه محل ماده ریخته شده به سمت مرکز آن حرکت داده شود تا از پخش شدن مواد جلوگیری شود. پارچه را روی قالی نمالید و سعی کنید مواد ریخته شده را تا حد ممکن جذب نمایید. در صورت نیاز این فرایند باید تکرار شود.استفاده از محلول تمیز کننده را تا جایی که انتقال ماده ریخته شده روی پارچه ادامه دارد،باید ادامه داده شود. باید صبور باشید. حذف کامل مواد ریخته شده ممکن است نیازمند چندین بار تکرار مراحل مشابه باشد. پس از اینکه لکه حذف شد،ناحیه مورد نظر باید کاملا با آب سرد آبکشی شود و با یک پارچه خشک آن را پاک نمایید تا جایی که محلول کاملا حذف شود. از زیاد خیس کردن قالی خودداری نمایید. با استفاده از دستمال حوله های کاغذی رطوبت قالی را جمع کنید. توسط پنکه یا خشک کن مو،رطوبت قالی را خشک نمایید. در برخی شرایط آب و هوایی خاص،عدم حذف رطوبت کامل قالی منجر به کپک زدن قالی می شود. با استفاده از یک برس پرزها را به حالت اولیه شان برگردانید. حذف برخی از لکه ها دشوار است و لذا فرآیند فوق باید چندین بار تکرار شود.

برخی از لکه ها پایدار هستند و برای رفع آنها باید از پاک کننده های تخصصی استفاده نمود.

محلول های پاک کننده معمول و مواد مورد نیاز برای از بین بردن لکه

برای پاک کردن لکه ها باید به سرعت اقدام نمود،لذا بهتر است همواره جعبه ای حاوی مواد زیر آماده و در اختیار باشد:

 1. مایع تمیز کننده(پاک کننده)(detergent) :نصف قاشق چای خوری مایع ظرفشویی را با یک فنجان آب گرم (و نه داغ) مخلوط کنید.
 2. محلول شستشوی لباسشویی آنزیم دار(Pre-soak solution):یک قاشق چای خوری مایع پاک کننده لباسشویی آنزیم دار را با یک فنجان آب مخلوط کنید.
 3. پودر های تمیز کننده خشک(Dry powder cleaner):از پودر های تمیز کننده قالی استفاده نمایید.
 4. محلول تمیز کننده خشک شویی(Dry cleaning solved):مواد غیر روغنی و غیر قلیایی که برای برداشتن لکه برداری از لباس استفاده می شود.(این ماده ممکن است قابل اشتعال باشد)
 5. الکل
 6. گلیسیرین
 7. اسفنج
 8. سرکه سفید
 9. محلول آمونیوم 7% ضعیف
 10. پارچه تمیز
 11. برس پارچه
 12. شامپو فرش
 13. شوینده های ملایم(بدون هیچگونه قلیا یا سفید کننده)

انواع لکه ها

لکه های مختلف را با توجه به مبنای آنها می توان به چند گروه تقسیم نمود:

 1. لکه های با مبنای آب(لکه هایی که حلال آنها آب هستند.) مثل : لکه قهوه، لکه چای، لکه نوشابه و …
 2. لکه های با مبنای روغن مثل: لکه شکلات، لکه لوازم آرایشی، لکه غذاهای چرب و …
 3. لکه های با مبنای مواد پروتئینی مثل: لکه خون، لکه شیر و و…
 4. رنگ ها
 5. چسب ها
 6. مواد معدنی مثل لکه گچ
 7. و سایر لکه ها …

با توجه به مبنای لکه روش از بین بردن آنها نیز متفاوت خواهد بود. اگر با قالیشویی آنلاین نائین همراه باشید، راه حل های کارسازی برای عزیزانی که به این مشکلات برخورده اند به صورت تفکیک شده آماده کردیم. این مقالات نتیجه بیش از 50 سال سابقه درخشان قالیشویی نائین و مطالعه کتاب های تخصصی در زمینه شستشوی فرش می باشد که در اختیار شما قرار میدهیم.

لازم به ذکر است که از بین بردن برخی از لکه ها و تمامی لکه های قدیمی روی فرش، کار بسیار حساس و تخصصی است و نیاز به تجربه و مهارت در این زمینه دارد. از این رو برای افزایش عمر قالی باید و جلوگیری از صدمه دیدن آن، از خدمات لکه بری قالیشویی نائین استفاده کنید تا لکه های فرش شما را با کیفیت و اصولی ترین شیوه ها توسط پرسنل مجرب با بهترین محلول های شستشو برای همیشه از بین ببریم. هدف ما، به دست آوردن اعتماد شماست.

راستی! میتوانید با شماره تلفن قالیشویی نائین تماس بگیرید و یا از سیستم مشاوره آنلاین استفاده کنید تا به صورت رایگان در مورد حذف لکه های قالی کمکتون کنیم و بهتون مشاوره بدیم. و در صورت تمایل همکاری با ما از طریق رزرو نوبت آنلاین، از تخفیف های ویژه ای بهره مند شوید و در قرعه کشی بزرگ سالانه نائین شرکت کنید.

همه ی مقالات پاک کردن لکه از روی فرش

پاک کردن لکه جوهر و ماژیک از روی فرش ماشینی و دستباف

قطعا افرادی که بچه های خردسال دارند حتما این مشکل برایشان پیش آمده که کودکانشان با ماژیک و خودکار، بجای دفتر روی موکت یا فرش نقاشی می کنند و باعث…
بیش تر بدانید
فهرست