شستشوی فرش در منزل

شستشوی فرش در منزل

شستشوی فرش در منزل

شستشوی فرش در منزل

برای شستشوی فرش در منزل با قید احتیاط می توان فرش را با رعایت کلیه مراقبت های مربوط در منزل نیز شستشو داد. اما هیچ گاه فرش های ابریشمی و عتیقه و آن هایی که رنگ های ثابت ندارند در منزل نباید شسته شوند و بدون تردید باید آن ها را به موسساتی که در این قبیل امور تجربه دارند سپرد. قبل از شستشو نیز باید آزمایش ثبوت رنگ انجام شود، به این طریق که پارچه سفید رنگی را مرطوب نموده و بر روی فرش مالش می دهند، در صورتی که اثر رنگ بر روی پارچه دیده شود، نشانگر این  است که در موقع شستشو , رنگ های فرش در یکدیگر مخلوط شده و به اصطلاح در یکدیگر می دوند، بنابراین توصیه می شود که برای این گونه فرش ها هیچ گاه عملیات شستشوی فرش در منزل را انجام ندهید.

همچنین در شرح چگونگی شستشوی فرش در منزل می بینیم که علاوه بر تجربه، دقت و ظرافت عمل هم بسیار اهمیت دارد.

طریقه شستشوی فرش در منزل

 • شستشوی فرش در منزل به این گونه است که ابتدا باید یک پیمانه شامپوی مخصوص را با ده قسمت آب نیمه گرم مخلوط کرده و به آن دو قاشق سرکه طبیعی اضافه شود .
  نکته : وجود سرکه باعث جلوگیری از پخش شدن رنگ ها می شود.
 • سپس فرش مورد نظر را در روی سطح صافی مانند تراس و یا حیاط پهن نموده و آنگاه برس مخصوص را که از موی اسب ساخته شده در محلول شامپو فرو برده و آن را بر روی پرزهای فرش مالش دهید تا تمامی سطح فرش آغشته به محلول شامپو شود .
 • باید توجه داشته باشید که برس باید همواره در جهت بالا و پایین فرش حرکت داده شود و این نکته را نیز از نظر دور ندارید که مالش خشن با برس باعث آن می شود که پرزهای فرش آسیب ببیند.
 • نکته: هیچ گاه فرش را در محلول پاک کننده غوطه ور نسازید ، چون تاروپود فرش کمتر در معرض ناپاکی ها قرار دارند و تنها پرز و یا گوشت فرش است که در معرض آلودگی است.
 • بعد از این مرحله محلول شامپوی باقی مانده در روی سطح فرش را به وسیله برس و یا هر وسیله مناسب دیگر جمع آوری نموده و آنگاه پرزهای فرش را در جهت خواب آنها بگردانید. بعد از خاتمه این عمل فرش را با احتیاط روی قسمت خشک و سطح سختی در مقابل آفتاب بگسترانید. در صورت امکان اگر فرش را در روی داربست های مخصوص پهن نمایید در این حالت جریان هوا با پشت آن تماس داشته و در نتیجه فرش زودتر خشک شده و رطوبتی در آن باقی نمی ماند.
 • باید دقت شود که فرش را برای خشک شدن در مقابل تابش آفتاب تند و سوزنده قرار نداده، چون باعث آسیبد دیدن رنگ آن می شود .
  نکته: برای یک رنگ کردن و یا کمرنگ کردن (در موارد خیلی ضروری) باید از نور مستقیم خورشید استفاده شود.
 • نکته ی مهم

 • هیچ گاه فرش را برای خشک شدن آویزان نکنید و یا آن را بر روی چمن پهن ننمایید . توجه نمایید که به هیچ وجه فرش را چه به منظور خشک نمودن و چه در سایر موارد در مقابل بخاری (شومینه و یا هر نوع بخاری ) و در فاصله نزدیک با رادیاتورها و یا روی سطوحی که از زیر آن لوله های آب گرم عبور می کند به طور دائم قرار ندهید ،چون حرارت شدید و مستمر باعث آن می شود که روغن طبیعی موجود در الیاف پشم خشک شده و در نتیجه فرش درخشندگی خود ار از دست داده و الیاف آن شکننده شوند و یا اینکه جرقه های آتش شومینه آن را بسوزانند .
 • بعد از آنکه پشت و روی فرش به طور کامل خشک شد و سطح آن حالت اولیه خود را به دست آورد آن را به محل اولیه آن منتقل نمایید .
  نکته: توجه نمایید که فرش را هنگامی که رطوبت دارد تا نکرده و در محل اصلی آن پهن نکنید ، چون الیاف آن بعد از مدتی پوسیده شده و فرش متلاشی می شود.
 •  مرحله مقدماتی شستشو خاک گیری و زدودن الیاف شکسته شده و کرک ها از فرش است و در موسسات فرش شویی از تکان دهنده های مکانیکی استفاده می شود . در منزل برای گردزدایی از فرش می توان تیرک های چوبی و یانی های کلفت را بکار برد ، در صورتی که فرش را تکان ندهیم و بشوییم گرد و خاک موجود در جسم فرش هنگام آغشته شدن با آب به صورت گل و سیمان چسبنده ای در می آید و عمل شستشو را مشکل می کند.
 • به یاد داشته باشید…

 • هیچ گاه در منزل برای شستشوی قالیچه های کوچک و پادریهای دست بافت از ماشین رخت شویی که مکانیزم آن ها فقط برای شستشوی پارچه و بافت های ماشینی تنظیم شده است ، استفاده نکنید چون درجه حرارت آب داخل ماشین  و ترکیبات شیمیایی مواد پاک کننده ای که در ماشین های رختشویی به کار می برند برای الیاف و گره های فرش مناسب نیستند .
  نکته: هیچ گاه فرش های دست بافت خود را برای شستشو به موسسات خشک شویی نسپارید چون این طریق شستشو برای فرش های دستباف بسیار مضر است.

لازم به ذکر است که رفوگری و تعمیرات فرش بعد از مرحله شستشو می تواند نتیجه بهتری دهد ، زیرا علاوه بر رعایت بهداشت کارگر رفوگر ، انجام این کار از جهت مشخص شدن نوع بافت و آشکار شدن رنگهای واقعی فرش کاملاً ضروری است.

اگر شستشوی فرش در منزل برای شما کار سخت و طاقت فرساست و یا امکان پذیر نیست،تعداد زیادی قالیشویی در تهران  وجود دارند که می توانند خدمات مورد نیازتان به شما ارائه کنند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به صفحه ی خدمات شستشوی فرش مراجعه کنید.

کیفیت، تخصص ماست.

مطالب مرتبط:

فرش ها را در سال چند بار باید بشوییم؟کم تر از یکبار یا بیشتر؟

خاک گیری فرش؛چرا و چگونه؟

خاک گیری فرش؛چرا و چگونه؟
فرش ها را در سال چند بار باید بشوییم؟کم تر از یکبار یا بیشتر؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست