خشک کردن فرش

خشک کردن فرش

در این مرحله باقیمانده آب در فرش تبخیر شده و فرش به طور کامل خشک می شود و یکی از مهمترین مراحل قالیشویی، خشک کردن فرش میباشد. به این دلیل که اگر اینکار اشتباه انجام شود انواع باعث دویدن رنگ در فرش های دستباف و ایجاد لکه های زرد در فرش های ماشینی میشود. همینطور باعث چروک شدن و کیس افتادن در فرش میشود. این عملیات در قالیشویی نائین در گرمخانه گازی مجهز به هیتر های تخصصی با دمای متناسب انجام میشود.

اما روش های متداول وجود دارد که عبارتند از:

 

1-پهن کردن یا آویزان کردن فرش در آفتاب

در مورد فرش های کوچک و سبک می توان آنها را آویزان کرد.هرگز فرش خیس نباید آویزان شود.در مورد فرش های بزرگتر،فرش باید در روی یک سطح سخت و صاف(ترجیحاً سنگفرش و یا بتون)پهن شود تا کاملاً خشک شود و تا زمان خشک شدن کامل فرش نباید روی آن راه رفت.

فرش ترجیحاً باید در فضای باز و در معرض آفتاب قرار داده شود تا کاملاً خشک شود،در غیر اینصورت باید در اتاق گرمی به تدریج خشک شود.

 

2-استفاده از گرمکن (گرمخانه گازی)

در این روش برای خشک کردن فرش از اتاق مخصوصی که به صورت گرمکن عمل می کند استفاده می شود.فرش با قرار گرفتن در آن له تدریج خشک می شود.این روش خشک کردن معمولاً در واحد های صنعتی شستشوی فرش در مواقعی که هوا ابری،بارانی یا برفی است که در فضای باز امکان خشک کردن فرش فراهم نباشد مانند ایام پاییز و زمستان مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به هزینه انرژی مورد نیاز برای گرم کردن اتاق خشک کن ،واحد های صنعتی شستشوی فرش ترجیح می دهند تا از فضای باز و آفتاب که بدون هزینه است استفاده کنند. قالیشویی نائین در محیطی باز با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در بعضی موارد خاص بعد از خشک کردن اصولی در گرمخانه فرش را زیر نور خورشید قرار میدهد زیرا استفاده از آفتاب علاوه بر رایگان بودن،باعث می شود تا فرش جلا و براقیت پیدا کند.

نکته ای که در مورد اتاق خشک کن وجود دارد این است که اتاق گرمکن و سیستم گرمایش آن باید به نحوی باشد که بتواند دمایی یکنواخت در کل سطح اتاق گرمکن فراهم کند.در غیر اینصورت دمای اتاق در جاهای مختلف متفاوت بوده و فرش ها در زمان های متفاوتی در اتاق خشک می شوند.در این اتاق ها معمولاً فرش آویزان می شوند.

راستی! در قالیشویی نائین بعد از خشک کردن اصولی، تمامی قالی ها را ضد عفونی و اتو بخار می شود.

آبگیری و آب کشی فرش
مزیت استفاده از خدمات قالیشویی در دوران کرونا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.