آیا پاک کردن لکه خون از فرش ممکن است؟

پاک کردن لکه خون از قالی و فرش

آیا پاک کردن لکه خون از فرش ممکن است؟

پاک کردن لکه خون از فرش به چه شکلی ممکن است؟

یکی از رایج ترین لکه هایی که همه به دنبال حذف آن از روی فرش هستند، لکه خون می باشد، قطعا تا به حال برای شما هم نیز پیش آمده است که خون دماغ شوید و یا توسط ظرف شیشه ای شکسته ای دست و پای خود را ببرید و یا طی حادثه ای غیر منتظره ای باعث ریختن خون روی لباس، فرش و مبل خود شوید. بهتر است بدانید خون به علت وجود پروتئین و آنزیم جز لکه های سرسخت می باشد و پاک کردن آن با دشواری روبرو است و به سادگی پاک نمی شود، مخصوصا اگر لکه قدیمی باشد باید از مواد شیمیایی بسیار قوی برای پاک کردن آن استفاده شود. اما در صورتی که خیلی سریع برای پاک کردن لکه خون اقدام کنید نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیست و بدون استفاده از آن تمیز می شود.

یک راهکار قطعی برای پاک کردن لکه خون از قالی

پیش از هرچیزی با توجه به سرسخت بودن لکه خون باید بگوییم بهتر است برای پاک کردن لکه خون از فرش به صورت قطعی و بدون آسیب زدن به ساختار فرش از یک قالیشویی در تهران کمک بگیرید(اگر ساکن تهران هستید). قالیشویی نائین یک تیم متخصص جهت لکه برداری قالی تشکیل داده است، که در خدمت شما عزیزان می باشد. جهت مشاوره رایگان می توانید از طریق مشاوره آنلاین یا تماس تلفنی با ما در ارتباط باشید و از طریق رزرو نوبت آنلاین 10% تخفیف ویژه بگیرید!

پاک کردن لکه خون از قالی

عجله نکنید! قبل از انجام هر کاری به روش هایی که در مورد حذف لکه خون می پردازیم، دقت کنید:

روش اول پاک کردن لکه خون از فرش

 1. مقادیر اضافی مایع ریخته شده روی قالی را تا حد امکان به وسیله یک پارچه تمیز پاک کنید و جمع نمایید.
 2. از محلول های پاک کننده و یک حوله مرطوب برای پاک کردن لکه استفاده نمایید.
 3. رطوبت قالی را به وسیله حوله تمیز جمع کنید ولی حوله را روی قالی نمالید.
 4. از محلول سرکه سفید (غیر رقیق شده) و یک حوله مرطوب استفاده کنید و روی لکه بکشید اما مراقب باشید لکه پخش نشود.
 5. مواد روی قالی را توسط حوله تمیز پاک کنید ولی حوله را روی قالی نمالید.
 6. حال با استفاده یک اسفنج مرطوب شده با آب سرد مواد روی قالی را پاک کنید.
 7. در نهایت با استفاده از یک حوله خشک و یا پنکه،رطوبت قالی را خشک کنید.

روش دوم خذف لکه خون از قالی

استفاده از محلول آب سرد و نمک روش دیگری برای پاک کردن لکه خون از فرش است.

به این صورت که داخل یک تشت آب سرد و نمک می ریزیم و به وسیله آب پاش آن را روی لکه می پاشیم و یا اگر لکه در گوشه فرش باشد، گوشه فرش را داخل محلول بخیسانید. خواهید دید محلول آب و نمک در از بین بردن لکه خون بسیار موثر است. این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه خیس و نرم شود و سپس به وسیله قاشق، آب و خون را از روی فرش جمع می کنیم. این عمل را با احتیاط و حوصله تکرار کنید تا لکه خون به طور کامل از روی فرش پاک شود.

روش سوم حذف لکه خون از قالی

روش دیگر استفاده از هیدوژن پراکساید است امّا خیلی مراقب باشید تا باعث آسیب رساندن به فرشتان نشود، می توانید مقداری هیدروژن پراکساید را در ناحیه ای از قالی یا فرش که دیده نمی شود امتحان کنید و اگر به فرش شما صدمه ای نزد برای پاک کردن لکه از آن بهره ببریدع به این صورت که آن را روی فرش اسپری کنید و سپس به وسیله یک دستمال نم دار با آب سرد، لکه را تمیز کنید.

روش چهارم پاک کردن لکه خون از قالی

همچنین می توانید مقداری پودر بچه را با اندکی آب مخلوط کنید، به نحوی که به خمیر تبدیل شود. سپس خمیر را کاملا روی لکه خون قرار دهید و اجازه دهید خشک شود. در آخر خمیر خشک شده را از روی فرش جدا کنید و اگر لازم بود  روی آن با دستمال مرطوب شده با آب سرد بکشید.

اگر پودر بچه در دسترس نبود می توانید از نشاسته ذرت و یا آرد ذرت استفاده نمایید.

پاک کردن لکّه خون از فرش

برای لکه های خون خشک شده از فرش می توان از مواد زیر استفاده کرد:

می توانید  مقداری ترد کننده گوشت (بدون طعم) را با آب سرد مخلوط کنید و سپس ترکیب را روی لکه مورد نظر بریزید، اجازه دهید حدود 20-30 دقیقه ترکیب روی فرش بماند ترد کننده گوشت پروتئین موجود در خون را می شکند و شستشو را آسان می کند.

اگر لکه هنوز هم خیس بود، کمی نمک یا شکر روی آن بریزید و اجازه دهید خشک شود و عجله نکنید. سپس بعد از خشک شدن به وسیله یک برس محل مورد نظر را تمیز کنید.

استفاده از صابون رختشویی و مایع ظرفشویی نیز برای پاک کردن لکه خون موثر است.

حذف لکه خون از فرش دستباف:

نکته ی مهم: در این روش باید با حوصله عمل شود و به هیچ وجه عجلّه نکنید.

 • روی فرش نمک و یا جوش شیرین به مقدار زیاد نپاشید و هیچ گونه فشاری به فرش وارد نکنید. زیرا فرش دستبافت نسبت به فرش ماشینی ظریف تر و حساس تر است.
 • از بخار و آب گرم استفاده نکنید به دلیل اینکه رنگ نخ های فرش دستبافت طبیعی است استفاده از آن باعث پخش شدن رنگ می شود.
 • برای فرش دستبافت اول از همان حوله تمیز استفاده می کنیم و اگر لکه پاک نشد می توانیم از جوش شیرین استفاده کنیم.
 • چه از جوش شیرین و چه از نمک استفاده می کنیم باید نمک و جوش شیرین های اضافی را به خوبی از روی فرش پاک کنیم چون اگر به خوبی پاک نشود می تواند به الیاف فرش آسیب جدّی برساند.
 • همانطور که گفته شد می توان از مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی و یا صابون های رخت شویی و … برای پاک کردن لکه خون استفاده کرد.

با استفاده از این نکات و روش های بالا می توانید برای پاک کردن لکه خون اقدام کنید اما با احتیاط و با صبر عمل کنید و در صورتی که لکّه مقاوم شده بود بهتر است از متخصصین و کارشناسان درخواست کمک نمایید.

نکات مهم در رابطه با پاک کردن لکه خون از فرش:

 • لکه را روی فرش مالش ندهید زیرا باعث پخش شدن بیشتر خون می شود.
 • برای حذف لکه خون و برای جلوگیری از ثابت شدن لکه خون تنها از آب سرد استفاده نمایید زیرا آب داغ باعث تثبیت شدن لکه خون می شود.
 • همچنین دقت کنید استفاده بیش از حد از آب باعث پخش لکه می شود پس سعی کنید لکه را صرفا نمناک کنید.
 • برای فرش دستبافت به هیچ عنوان از بخار شوی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث در هم رفتن رنگ های فرش شود.
 • اما برای فرش ماشینی استفاده از بخار شوی می تواند مناسب باشد.به این صورت که با فشار به سمت لکه بخار بگیرید و با دستمال تمیز روی آن را بکشید (اما دقّت کنید که لکه پخش نشود) تا لکه از بین برود و سپس قالی را خشک کنید.
 • اگر بعد از انجام همه  مراحل گفته شده همچنان موفق به پاک کردن لکه خون از فرش نشدید، باید از یک متخصص در زمینه لکه بری مشورت بگیرید. اگر ساکن تهران هستید برای این کار می توانید به یک قالیشویی در تهران مراجعه کرده و از آن ها برای پاک کردن لکه خون از قالی خود کمک بخواهید.

مقاله (آیا پاک کردن لکه خون از فرش ممکن است؟ )برایتان مفید بود؟

اگر شما هم تجربه و یا پرسشی در زمینه پاک کردن لکه خون از فرش داشتید خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

موفق باشید.

 

-درباره ما-

قالیشویی نائین با حدود نیم قرن سابقه و مجهز به کارخانه قالیشویی تمام مکانیزه مجهز به گرمخانه گازی همواره تلاش دارد به لطف و یاری شما عزیزان و در پناه ایزد منان هر روز بهتر و توانمندتر از پیش آماده خدمت رسانی به شما باشد. برای آشنایی بیشتر با ما می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

آشنایی بیشتر با قالیشویی نائین

 

روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش
پاک کردن لکه جوهر و ماژیک از روی فرش ماشینی و دستباف

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست