آیا پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش و قالی ممکن است؟

چگونگی پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش

آیا پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش و قالی ممکن است؟

چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش

پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش دغدغه بسیاری از افراد گشته است؛زیرا امروزه لوازم آرایشی در ایران به یکی از ملزومات اصلی بسیاری از خانم ها تبدیل شده است و به دلیل استفاده مکرر از آن، برای همه ی خانم ها گاهاً پیش امده که وقتی در حال آرایش کردن هستند به طور ناگهانی لوازم آرایشی روی فرش بریزد.این اتفاق اغلب باعث کاهش طول عمر قالی می شود ,به همین خاطر قالیشویی آنلاین نائین در نظر دارد با ارائه راه حل هایی ,این توانایی را به شما بدهد که بتوانید لکه  را به سرعت از فرش پاک  کرده و از آسیب هایی که ممکن است به فرشتان وارد شود جلوگیری کنید. پس با ما در ادامه ی بحث همراه باشید و با چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش آشنا شوید.

آیا پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش کار آسانی  است؟

لکه های ناشی از لوازم آرایشی جزء لکه هایی با مبنای روغنی هستند پس پاک کردن آن ها سخت بوده و برای لکه برداری آن ها باید از موادی مثل حلال های خشکشویی و مواد لکه بر خاصی استفاده شود. به طور کلی به یاد داشته باشید که لکه های لوازم های آرایشی از نوع لکه های سخت بوده پس برای پاک کردن آن از خیلی از مواد رایج شستشو استفاده نمیشود.

قبل از هرچیز باید بدانیم که لکه های تازه خیلی راحت تر و سریع تر پاک می شوند پس برای پاک کردن لکه لوازم آرایشی روی فرش  باید به سرعت اقدام کرد و موضوع مهم دیگر این است که لکه ها را اصلا مالش ندهید زیرا باعث پخش شدن آن می شود و برای پاک کردن به صورت ضربه ای عمل کنید.

پاک کردن لکه رژ لب – ماتیک

ابتدا رژ لب اضافی ریخته شده روی فرش را به وسیله نوک چاقو یا دسته ی قاشق جمع آوری کنید.سپس با استفاده از یک حوله سعی کنید رژلب اضافی را جمع کنید اما مراقب باشید که لکه به اطراف پخش نشود و در واقع حوله را روی لکه به صورت ضربه ای بزنید. چون مالیدن حوله یا دستمال به روی لکه باعث می شود لکه عمیق تر نفوذ کرده و به خورد فرش برود.

از حلال های تمیز کننده خشک شویی استفاده کنید و آن را روی لکه اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند. همچنین می توانید با یک مسواک یا اسفنج زبر روی لکه  بکشید.

.مواد روی قالی را توسط حوله نم دار پاک کنید و( یا می توانید روی آن آب اسپری کنید) ولی حوله را روی قالی نمالید چون باعث پخش شدن لکه روی قالی می شود.

بعد باد بادقت مراحل بالا را تکرار کنید تا لکه پاک شود ودر نهایت به وسیله یک حوله خشک رطوبت قالی را گرفته  و اجازه دهید قالی خشک شود.برای تسریع در خشک شدن می توانید از باد پنکه نیز کمک بگیرید.

همچنین راهکار دیگری برای تمیز کردن فرش از لکه رژ لب وجود دارد و آن استفاده از الکل است.

شما می توانید پارچه ای را به الکل آغشته کنید و روی لکه مورد نظر بمالید تا لکه پاک شود سپس برای بهتر شدن و تمیز شدن آن از آب و مایع ظرفشویی یا شامپو فرش کمک بگیرید و روی لکه حوله یا پارچه تمیز آغشته به مواد شوینده بکشید و سپس به وسیله حوله مرطوب مواد روی قالی را پاک کنید و اجازه دهید قالی خشک شود.

گاها توصیه می شود بعد از پاک کردن لکه از محلول هایی که برای پاک کردن استفاده کردیم در پشت فرش هم استفاده کنیم تا لکه عمیق تر نشود.

چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش

پاک کردن لکه ریمل و مژه ابرو

پاک کردن لکه ریمل معمولا سخت تر از بقیه لکه های آرایشی می باشد و به دلیل چرب بودن لکه آن ها باید از حلال های روغنی که معمولا در خشکشویی ها وجود دارند استفاده کرد. در واقع آنزیم هایی که حلال های روغنی(حلال خشک شویی آنزیم دار) وجود دارد چسبندگی پروتئین در ریمل را از بین می برد.منظور از چسبندگی پروتئین موادی است که باعث می شود لکه به قالی بچسبد. برای پاک کردن لکه به روش زیر عمل می کنیم:

ابتدا در صورت امکان مقدار اضافی از ماده ریخته شده رو به وسیله چاقو کند و یا کاردک جمع می کنیم. از حلال های روغنی و یا خشکشویی استفاده کنید و اجازه دهید چند دقیقه روی لکه بماند سپس توسط حوله یا دستمال تمیز قالی را پاک کنید فقط توجه کنید که حوله را بصورت ضربه ای روی لکه بزنید. بعد از آن اگر لکه هنوز برطرف نشده بود مراحل بالا را تکرار کنید تا لکه پاک شود سپس به وسیله یک حوله مرطوب محل لکه را تمیز کنید و بعد از آن توسط یک حوله خشک رطوبت قالی را بگیرید.

در ادامه ی مقاله چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش به آمورش پاک کردن لکه کرم پودر از فرش خواهیم پرداخت.

پاک کردن لکه کرم پودر

پاک کردن لکه کرم پودر به دلیل استفاده روزمره، یکی از دغدغه های اساسی خانم هاست پس راه حل هایی ارائه می دهیم که لکه ها را به راحتی برطرف کنید.

ابتدا مانند مثال های قبلی مقدار اضافی ماده ریخته شده را از روی فرش جمع می کنیم تا به مناطق دیگر پخش نشود سپس از محلول های پاک کننده (مانند مایع ظرفشویی: می توانید مقداری مایع ظرفشویی را در یک لیوان آب بریزید و محلول بدست آمده را برای پاک کردن لکه استفاده کنید) و یک حوله مرطوب استفاده کنید، می توانید محلول پاک کننده را در جهت الیاف فرش روی لکه اسپری کرده و سپس توسط حوله مرطوب مواد را پاک کنید البته توجه داشته باشید که حوله را روی قالی نمالید و به صورت ضربه ای عمل کنید. سپس از محلول سرکه سفید غیر رقیق شده استفاده کرده و روی لکه اسپری کرده و چند دقیقه صبر می کنیم و مثل مرحله قبل به وسیله حوله مرطوب مواد را پاک می کنیم.به نکاتی که در مرحله قبلی گفته شد توجه داشته باشید. در نهایت به وسیله آب و یک اسفنج مرطوب مواد روی قالی را کاملا پاک می کنیم و در آخر با استفاده از یک حوله رطوبت قالی را می گیریم. اگر لکه عمیق تر بود می توانید این مراحل را چند بار تکرار کنید تا لکه به طور کامل از بین برود.

حال به ادامه ی مقاله چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش خواهیم پرداخت.

پاک کردن لکه لاک ناخن

یکی از رایج ترین اتفاقات ریختن لاک روی قالی می باشد معمولا همه ی خانم ها یا فرزندانشان یکبار تجربه این مورد را داشته اند که به دلیل باز بودن درب لاک و سهل انگاری در اثر برخورد به آن و یا در اثر بازیگوشی بچه ها این اتفاق افتاده است. پس اگر شما هم دچار این مشکل شدید اصلا نگران نباشید ما راهی به شما ارائه می دهیم که به بهترین نحو باعث پاک کردن لکه ها از روی قالی شما شود.

ابتدا لاک اضافی ریخته شده را توسط پارچه های  پنبه ای یا دستمال ویا قاشق جمع می کنیم.مراقب باشید که به جاهای دیگه فرش برخورد نکند و پشت قالی مرطوب نشود زیرا باعث پخش شدن لکه روی ناحیه بزرگی از فرش می شود. وقتی مواد اضافی را برداشتید از یک حوله سفید و تمیز استفاده کنید و آن را به سمت مرکز ناحیه لکه روی قالی فشار دهید تا از پخش شدن لکه جلوگیری نماید. به صورت ضربه ای عمل کنید. مرحله بالا را تکرار کنید. در هر لحظه لایه ای از مواد را نرم کنید و آن را با دقت حذف کنید. تا زمانی که دیگر لاکی روی پارچه نیاید. عجله ممکن است موجب پخش شدن لکه و صدمه دیدن قالی گردد.

 پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش

حال بعد از انجام این مراحل برای پاک کردن کامل لکه از چند نوع ماده استفاده می شود :

استفاده از پد لاک پاک کن بدون استون

در این روش برای پاک شدن کامل لاک از یک لاک پاک کن بدون استون استفاده کنید (چون استون ممکن است باعث آسیب به فرش شود) و مقداری از آن را با پد روی لکه بکشید. با اینکار لکه از روی فرش پاک خواهد شد.

استفاده از اسپری شیشه شوی

در این روش برای پاک شدن کامل لکه لاک از مایع شیشه شوی به همراه یک اسفنج یا پارچه استفاده می کنیم. اسفنج را به شیشه شوی آغشته می کنیم و به صورت دورانی روی لکه می کشیم و سپس با آب آن را پاک می کنیم و اجازه می دهیم تا قالی خشک شود.

استفاده از اسپری مو

در این روش ابتدا لکه را با آب مرطوب می کنیم و سپس از یک اسپری مو استفاده می کنیم. می توانیم تا 15 مرتبه روی لکه اسپری کنیم و سپس روی آن را با مسواک 1 الی 2 دقیقه بکشید. این مراحل را حدود  3 الی 4 بار می توانید تکرار کنید تا لکه پاک شود.

بهتر است بعد از ناپدید شدن لکه لاک مقداری مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی یا هر ماده شوینده ای را توی آب حل کنید و با استفاده از یک اسفنج تمیز آن را روی فرش بمالید و در آخر برای پاک کردن کف حاصل از مواد شوینده یک اسفنج را به آب آغشته کنید و روی محل های کفی بگذارید تا تمیز شوند و سپس اجازه دهید تا قالی خشک شود . می توانید برای جذب رطوبت فرش از دستمال یا حوله خشک نیز استفاده کنید.

نکاتی راجع به پاک کردن لکه لوازم آرایشی برای قالی

سعی کنید قبل از استفاده از مواد شوینده و پاک کنند ها آن را بر قسمتی از فرش که دور از دید است تست کنید تا مطمئن باشید به فرش آسیبی نمی رساند.

پاک کننده های لوازم آرایشی را مستقیماً روی فرش نریزید چون باعث می شود جذب فرش شود و پشت فرش را خراب کند.

از مالیدن بیش از حد پارچه روی لکه اجتناب کنید زیرا باعث می شود لکه  عمیق تر شده و به الیاف فرش نفوذ کند.

از بین بردن این نوع لکه ها کاری بسیار تخصصی و حساس می باشد زیرا در صورت غیر اصولی بودن، در حین حذف لکه ممکن است فرش آسیب جدی ببیند و باعث خسارت شود. اگر چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش برای شما کارساز نشدند می توانید اینکار را با هزینه ی مقرون به صرفه ای به یک قالیشویی در تهران بسپارید و از خدمات تیم متخصص لکه بری درجه یک آن بهره ببرید.در ضمن  ما از خواندن سوالات و نطرات شما بسیار خوش حال خواهیم شد,آن ها را در زیر همین پست کامنت کنید تا سریعا پاسخگوی آن باشیم.امیدواریم که مقاله ی چندین روش پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش برای شما مفید واقع شده باشد.

نحوه پاک کردن قهوه از روی فرش به چه شکل است؟

روش پاک کردن ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از فرش+استفراغ(۴ روش مؤثر)

پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش چگونه است؟

روش پاک کردن ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از فرش+استفراغ(4 روش مؤثر)
روش های پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی (10 روش)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.