روش های پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی (10 روش)

پاک کردن لکه سس

روش های پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی (10 روش)

آیا پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی ممکن است؟

روش های پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی این روزها دغدغه بسیاری از افراد شده است زیرا  امروزه سس ها بر سر سفره های ایرانی جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند.یکی از مهمترین دلایل آن استفاده مکرر از فست فود به علت مشغله زیاد کاری و کمبود وقت است. گاها همین مشغله ها و درگیری های فکری باعث حواس پرتی شده و ناگهان باعث پاشیدن یا وارونه شدن سس روی فرش ماشینی یا قالی دستبافت گران بهای شما می شود، که همین می تواند موجب از دست دادن زیبایی و همچنین کاهش طول عمر فرش شود. حال در این مقاله سعی می کنیم با بیان کردن راه حل هایی شما را در پاک کردن لکه انواع سس یاری کنیم، پس برای یادگیری روش های پاک کردن انواع سس توصیه های قالیشویی نائین را تا انتها با دقت بخوانید.

روش پاک کردن انواع سس از قالی

پاک کردن لکه سس گوجه فرنگی:

برای پاک کردن لکه سس گوجه فرنگی یا سس کچاپ به دلیل رنگ دهی آن به فرش باید به سرعت اقدام کنید و روش های تخصصی مختلفی ارائه دادیم :

1-به روش استفاده از جوش شیرین:

  1. ابتدا مقادیر اضافی سس ریخته شده روی قالی را تا حد امکان به وسیله کاردک یا چاقو کند(چاقویی که تیز نباشد) و یا ته قاشق پاک و جمع نمایید.
  2. از جوش شیرین خشک استفاده نمایید و روی ناحیه آلوده به سس را جوش شیرین بریزید.
  3. .پس از خشک شدن جوش شیرین ریخته شده روی لکه، مواد باقی مانده روی قالی را بردارید و یا به واسطه مکش جاروبرقی جمع کنید.
  4. .با استفاده از اسفنجی که به وسیله  آب مرطوب شده است،جوش شیرین باقی مانده روی قالی را تا حد امکان بشویید البته توجه داشته باشید که قالی را زیاد خیس نکنید.
  5. .سپس مواد ریخته شده روی قالی را به وسیله حوله یا دستمال تمیز پاک کنید ولی آن را روی قالی نمالید چون باعث پخش شدن لکه می شود.
  6. .از محلول شستشو دهنده(که می تواند مایع ظرفشویی،پودر لباسشویی و …) و یک حوله مرطوب استفاده کنید.
  7. دوباره به همان صورتی که در بالا گفته شد به وسیله اسفنج مرطوب روی قالی را تا حد امکان بشوویید اما مراقب باشید که قالی خیس نشود.
  8. .رطوبت قالی را به وسیله یک حوله خشک، خشک کنید ولی حوله را روی قالی نمالید.قالی را به خوبی خشک کنید. همچنین برای خشک کردن می توانید قالی را در جهت جریان باد و یا مقابل پنکه قرار دهید.
  9. بعد از انجام مراحل بالا روی قالی را توسط جاروبرقی،جارو کنید تا مواد اضافی جمع آوری شود.

در ادامه به دومین روش پاک کردن لکه انواع سس خواهیم پرداخت.

2-به روش استفاده از سرکه

ابتدا مقدار سس اضافی ریخته شده روی فرش را تا حد امکان تمیز کنید و سپس مقداری سرکه سفید رقیق نشده را با مایع ظرفشویی به طور مساوی مخلوط کنید و با استفاده از یک حوله تمیز به صورت ضربه ای روی لکه بزنید به هیچ عنوان حوله را روی لکه نکشید چون باعث پخش شدن لکه در ناحیه وسیعی می شود. این کار را تا زمانی که لکه به طور کامل پاک شود می توانید ادامه دهید.

3-به روش استفاده از فوم ریش تراش(اصلاح)

در روش بعدی پاک کردن لکه انواع سس ابتدا مانند مراحل قبل سس کچاپ ریخته شده روی فرش را به وسیله قاشق ویا چاقو کند از روی فرش با احتیاط جمع می کنیم طوریکه به قسمت های دیگر پخش نشود سپس با استفاده از فوم ریش تراش آن را روی لکه بریزید و اجازه دهید کمی بماند و سپس به وسیله اسفنج روی آن را بکشید تا جایی که لکه پاک شود.پس از آن به وسیله یک حوله مرطوب روی ناحیه را تمیز کنید و اجازه دهید خشک شود.

4-به روش استفاده از الکل

اگر با مراحل بالا لکه باز هم باقی مانده بود می توانید دستمال یا حوله را به الکل آغشته کنید و به صورت ضربه ای روی لکه بزنید و بعد از آن به وسیله حوله مرطوب شده با آب سرد  و مواد شوینده روی محلی که با الکل تمیز شده بکشید و مواد الکلی را از روی فرش پاک کنید و اجازه دهید فرش خشک شود،اگر لکه هنوز هم پابرجا بود مراحل بالا را تکرار کنید.

5-به روش استفاده از لیمو ترش

شاید برایتان جالب باشد که بدانید به وسیله لیمو ترش هم می توانید لکه سس کچاپ را پاک کنید اما باید توجه داشته باشید قبل از اینکه لکه خشک شود و به عمق فرش نفوذ کند ،اقدام به پاک کردن آن کنید به این صورت که چند قطره لیمو ترش را روی محل لکه بریزید و سپس به وسیله یک حوله یا دستمال مرطوب محل لکه را تمیز کنید.

پاک کردن انواع سس

6-پاک کردن لکه سس مایونز

قطعا دیده اید که سس مایونز خیلی رنگ خاصی ندارد و به دلیل ترکیب تخم مرغ و روغن باعث ایجاد رنگ سفید یا شیری آن شده است و این دو مواد جز موادی هستند که لکه های سخت و ماندنی روی فرش ایجاد می کنند.

توجه داشته باشید که لکه تخم مرغ باید با آب سرد شسته شود زیرا به علت داشتن پروتئین آب داغ باعث ماندگار شدن لکه روی آن می شود اما برخلاف تخم مرغ ، لکه های روغنی حتما باید به وسیله آب داغ شسته شود تا لکه برطرف شود،حال که سس مایونز هردو این مواد را دارد چه کنیم؟استفاده از آب ولرم!ایتدا سس مایونز را به وسیله قاشق یا کاردک از روی فرش جمع کنید اما مراقب باشید به الیاف فرش آسیب نرسد. روی لکه یک حوله کاغذی قرار دهید ،سپس یک محلول شستشو دهنده و آب را روی لکه بکشید و در ادامه به وسیله آب ولرم متمایل به خنک ناحیه را شستشو دهید.در آخر هم رطوبت قالی را به وسیله حوله بگیرید. و همچنین می توانید مقداری سرکه سفید رقیق شده را با آب ترکیب کنید و به وسیله حوله روی لکه به صورت ضربه ای بزنید و سپس توسط اسفنج و آب آن را روی لکه بکشید و لکه را پاک کنید و اجازه دهید محل مورد نظر خشک شود.

7-پاک کردن لکه سس خردل

در این روش پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی به پاک نمودن لکه سس خردل می پردازیم.به این صورت که ایتدا سس خردل اضافی ریخته شده روی فرش را توسط قاشق و چاقو کند از روی فرش جمع کنید .به طوریکه که قسمت های دیگر فرش را آلوده نکند. حال می توانید جوش شیرین خشک را روی لکه سس خردل بریزید و اجازه دهید مدتی بماند و پس از خشک شدن آن به وسیله مکش جاروبرقی  مقدار اضافی ماده ریخته شده را جمع کنید و سپس با اسفنج یا حوله مرطوب  لکه را پاک کنید تا جوش شیرین هم از روی فرش  پاک شود.  حال چند قطره مایع ظرفشویی و آب  را با هم مخلوط کرده و با اسفنج روی ناحیه بکشید و بگذارید چند دقیقه بماند سپس ناحیه آلوده را پاک کنید اگر رنگ زرد بر روی اسفنج یا حوله باقی نماند نشان دهنده درست عمل کردن شماست و دوباره به وسیله اسفنج مرطوب روی ناحیه را کاملا پاک کنید تا تمیز شود و اگر نیاز بود می توانید یک تشت کوچک زیر ناحیه لک شده قرار دهید و روی فرش را با آب سرد شستشو دهید تا مواد شوینده از داخل آن خارج شود و سپس اجازه دهید که فرش به طور کامل خشک شود. بعد از خشک شدن لکه باید برطرف شده باشد در صورت برطرف نشدن می توانید مراحل را بار دیگر تکرار کنید.

8-پاک کردن لکه سس سویا

ابتدا مقدار اضافی ریخته شده سس را با قاشق از روی قالی برمی داریم سپس محل لکه را زیر آب سرد می گیریم سپس محلول آمونیاک که شامل یک قسمت آمونیاک و دو قسمت آب است را به وسیله یک حوله یا دستمال تمیز روی محل لکه را قرار می دهیم و سپس توسط حوله مرطوب تمیز  پاک می کنیم و اجازه می دهیم فرش خشک شود

9-پاک کردن لکه سس سالاد

در ادامه مقاله پاک کردن لکه انواع سس به آموزش پاک کردن لکه سس سالاد می پردازیم.به این صورت که در ابتدا مقدار اضافی سس ریخته شده را به وسیله قاشق از روی فرش جمع می کنیم بعد از آن روی لکه مقدار زیادی آرد ذرت  بریزید و اجازه دهید روی لکه بماند تا روغن سس را جذب کند سپس مواد اضافی را با جاروبرقی جمع کنید و سعی کنید لکه را با آب سرد بشویید بعد در صورت تمیز نشدن  از یک مایع شوینده استفاده کنید و بگذارید چند دقیقه روی لکه بماند و در انتها یا دوباره لکه را آبکشی کنید و یا با استفاده از حوله مرطوب ناحیه را تمیز کنید.

10-یک راه حل کارآمد ولی خطرناک!

راه حل خطرناک تری برای از بین بردن لکه های سس وجود دارد وآن استفاده از هیدروژن پروکسید (یک اکسنده متداول است که به عنوان سفید کننده استفاده می شود) است. می تواند با حوله یا دستمال آغشته به هیدروژن پر اکسید روی لکه بکشید و آن  را پاک کنید و سپس  حوله مرطوب را به طور کامل روی آن بکشید .

این روش به آن دلیل خطرناک است که ممکن است موجب رنگ پریدگی یا از بین رفتن رنگ فرش شود پس می توانید ابتدا روی ناحیه کوچکی از فرش که به دور از دید است تست کنید و در صورت آسیب نرسیدن به فرش ،به کمک آن لکه را پاک کنید.

نکته:به خاطر داشته باشید که نکته ی مهم در پاک کردن لکه انواع سس این است که به محض ریخته شدن آن بر قالی اقدام به پاک کردن آن کنید زیرا هرچه زمان بگذرد پاک کردن لکه دشوار تر خواهد شد.

آخرین راه حل برای پاک کردن انواع لکه سس از قالی

اگر با این روش ها هم لکه سس پاک نشد چه کنیم؟

پاک کردن لکه سس از روی فرش یکی از تخصصی ترین انواع  لکه برداری محسوب میشود. تعداد زیادی قالیشویی در تهران  وجود دارند که می توانند به کمک شما آمده و از پوسیدگی و صدمه زدن به قالی تان جلوگیری کنند. همچنین می توانید با رزرو نوبت آنلاین در سایت قالیشویی نائین از 10% تخفیف ویژه ی مشتریان آنلاین بهره مند شوید.امیدواریم که پس مطالعه این مقاله با روش های پاک کردن لکه انواع سس از فرش آشنا شده باشید.همچنین با به اشتراک گذاری پرسش ها و تجربیات خود به وسیله کامنت گذاشتن مارا خوشحال کنید.

کیفیت، تخصص ماست.

 

مطالب مرتبط:

 

نحوه پاک کردن قهوه از روی فرش به چه شکل است؟

روش پاک کردن ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از فرش+استفراغ(۴ روش مؤثر)

پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش چگونه است؟

آیا پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش ممکن است؟

آیا پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش و قالی ممکن است؟
روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.