روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش

پاک کردن لکه انواع نوشیدنی های الکلی

روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش

آیا روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از  فرش کاربردی هستند؟

شاید دانستن روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش آن قدرها هم به کار ما نیاید زیرا مشروبات الکی جز نوشیدنی هایی می باشند که استفاده از آن در کشور ما و در برخی از کشورهای دیگر ممنوع و حرام است اما ممکن است گاهاً برای شما پیش آمده باشد که در مسافرت و یا مهمانی و یا برای آوردن نوشیدنی برای مهمانان خارجی دستتان به لیوان آن برخورد کرده و بر اساس نوع نوشیدنی لکه کم و یا زیادی را به جا گذاشته باشید و این باعث ایجاد حس ناخوشایندی در شما شده باشد. معمولاً نوشیدنی هایی که دارای الکل باشند سخت تر پاک می شوند و گاهی دائمی هستند. حال باید چه کرد؟

ما در این مقاله سعی می کنیم روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش را به شما آموزش دهیم:

پاک کردن لکه شراب قرمز از فرش:

 • زمانی که شراب روی فرش شما بریزد، باید به سرعت و بدون اتلاف وقت شروع به پاک کردن آن کنید زیرا لکه شراب بسیار قوی است و اگر دیر برای پاک کردن آن اقدام کنیم احتمال پاک نشدن آن زیاد است.
 • ابتدا مقادیر اضافی شراب ریخته شده روی قالی را به وسیله حوله تمیز فشار دهید تا مقدار اضافی آن به حوله جذب شود.به هیچ عنوان حوله را روی قالی نکشید و به صورت ضربه ای تمیز کنید که لکه به نقاط دیگر پخش نشود.
 • از ترکیب محلول های پاک کننده که شامل مایع ظرفشویی یا پودر های لباسشویی می باشند استفاده کنید و به وسیله یک حوله یا اسفنج این مواد را روی لکه قرار دهید و به مدت ٣ الی ۵ دقیقه صبر کنید و سپس  از یک حوله مرطوب  برای پاک کردن استفاده نمایید.
 • در ادامه به وسیله حوله خشک رطوبت قالی را بگیرید ولی پارچه را روی قالی نمالید.
 • اگر لکه هنوز هم باقی مانده بود می توانید از محلول سرکه سفید(رقیق نشده)و یک حوله مرطوب استفاده نمایید. و روی لکه به صورت ضربه ای بزنید و دوباره به وسیله یک حوله مرطوب  فرش  پاک کنید و درنهایت با استفاده از یک حوله ،رطوبت قالی را خشک نمایید.

همچنین می توانید پاک کننده لکه را از فروشگاه ها تهیه کرده وبه صورت زیر عمل کنید:

ابتدا توسط حوله تمیز شراب ریخته شده روی فرش را پاک کنید تا لکه کم رنگ شود سپس پاک کننده لکه را روی ناحیه ریخته و چند دقیقه صبر می کنیم تا تاثیر بگذارد بعد توسط حوله تمیز مرطوب شده با آب سرد روی لکه را پاک می کنیم و سپس آن را خشک می کنیم. این کار را تا زمانی که لکه کاملاً برطرف شود انجام می دهیم.

پاک کردن لکه نوشیدنی های الکلی

پاک کردن لکه شراب سفید از قالی

 • مقادیر اضافی شراب سفید ریخته شده روی قالی را با قاشق جمع نمایید و یا می توانید با استفاده از حوله تمیز آن را پاک کنید اما مراقب باشید لکه پخش نشود.
 • از محلول های پاک کننده(مثل مایع لباسشویی یا مایع ظرفشویی و …) و یک حوله مرطوب استفاده نمایید و روی لکه قرار دهید .
 • رطوبت قالی را با یک حوله خشک جمع کنید ولی حوله را روی قالی نمالید تا لکه پخش نشود. در ادامه  قالی را خشک کنید اگر لکه پاک نشد می توانید  از محلول سرکه سفید(رقیق نشده)و یک حوله مرطوب استفاده کنید و آن را روی ناحیه لک شده قرار دهید سپس مواد روی قالی را به وسیله یک حوله تمیز پاک کنید ولی توجه داشته باشید که حوله را روی قالی نمالید.
 • با استفاده از آب و یک اسفنج مرطوب مواد روی قالی را پاک کنید و یا ناحیه لک شده را با آب شست وشو دهید و در نهایت با استفاده از یک حوله خشک یا پنکه،رطوبت قالی را خشک کنید.

 پاک کردن لکه انواع  نوشیدنی های الکلی از روی قالی

برای پاک کردن لکه نوشیدنی الکی قبل از خشک شدن برای باید به پاک کردن آن اقدام کرد , زیرا در صورت خشک شدن لکه به سختی پاک می شود.برای شروع مقدار مایع ریخته شده را به وسیله قاشق جمع آوری می کنیم سپس محلول شوینده و آب را باهم مخلوط کرده و به وسیله یک حوله مرطوب یا اسفنج نرم روی لکه قرار می دهیم و اجازه می دهیم چند دقیقه روی آن بماند. رطوبت قالی را با یک حوله خشک بگیرید ولی حوله را روی قالی نمالید تا لکه پخش نشود. اجازه دهید تا قالی خشک شود اگر هنوز لکه پابرجا بود می توانید از محلول سرکه سفید رقیق نشده استفاده کنید و روی ناحیه لکه را به وسیله آن مرطوب کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند سپس به وسیله یک اسفنج مرطوب شده با آب مواد روی قالی را کاملاً پاک کنید. در آخر هم با استفاده از یک حوله خشک و یا پنکه و یا جریان باد قالی را کاملاً خشک کنید.

پاک کردن لکه آبجو

پاک کردن لکه آبجو روی فرش

در ادامه روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی از فرش به آموزش چگونگی پاک کردن آبجو خواهیم پرداخت.

 • قبل از هرچیزی باید بدانید که  در مورد هر لکه سرعت عمل ما برای پاک کردن آن بسیار مهم است.
 • ریختن آبجو روی فرش ممکن است باعث آسیب رسیدن به الیاف فرش و پوسیدگی آن شود پس هرچه سریعتر باید آن را پاک کنیم.
 • اگر لکه هنوز هم تازه بود می توانید در ابتدا با یک حوله یا دستمال کاغذی رطوبت اضافه آن را بگیرید اما حوله یا دستمال را روی فرش نکشید. سپس یک قسمت سرکه و دو قسمت آب را در یک ظرف مخلوط کنید و به وسیله یک اسفنج روی لکه به صورت ضربه ای بزنید .بعد از آن توسط یک حوله مرطوب با آب روی محل  بکشید .در نهایت با استفاده از حوله خشک و یا پنکه، قالی را به طور کامل خشک نمایید.
 • حال اگر لکه قدیمی بود برای پاک کردن آن نیاز به زمان بیشتر و تلاش بیشتری داریم چون که لکه سخت تر پاک می شود ابتدا مقداری آب گرم روی لکه بریزید تا مرطوب شودو سپس  شستشو با سرکه و آب را انجام می دهیم یعنی به وسیله یک اسفنج مواد را روی لکه قرار می دهیم و با استفاده از حوله مرطوب لکه را پاک می کنیم اگر لکه پاک شد که به وسیله حوله یا سشوار قالی را خشک می کنیم اما اگر لکه هنوز هم پابرجا بود باید روی لکه را مایع لباسشویی آنزیم دار بریزید و اجازه دهید چند دقیقه بماند سپس می توانید  بر سطح لکه آب گرم اسپری کنید و با حوله تمیز آب آن را بگیرید و اجازه دهید فرش خشک شود.
 • البته قبل از استفاده از مایع لباسشویی آنزیم دار آن را روی گوشه ای از فرش که خیلی جلوی دید نیست تست کنید تا مشکلی برای فرش ایجاد نشود
 • و تذکر دیگر این است که سشوار را خیلی روی فرش نگه ندارید چون ممکن است باعث آسیب دیدن و یا سوختن فرش شود.
 • همچنین برای پاک کردن لکه آبجو ی توانید از شامپو فرش هم استفاده کنید به این صورت که 1 واحد شامپو فرش را با 4 واحد آب مخلوط کرده و با استفاده از حوله یا اسفنج تمیز روی لکه بکشید و سپس با استفاده از حوله مرطوب روی آن را پاک کنید و بگذارید فرش کاملا خشک شود.

نکات قابل توجه پاک کردن لکه های مشروبات الکلی از فرش ها و قالی ها

 1. لکه های این نوع نوشیدنی ها به غیر از اینکه جلوه فرش را خراب میکند، از نظر مذهب رایج در کشورمان باعث نجاست شده و حتما باید فرش خود را کر اسلامی دهید. اینکار در خانه و آپارتمان ها به سختی امکان پذیر است و حتی اگر امکانش باشد، احتمال صدمه دیدن فرش مخصوصا در قالی های دستباف بسیار زیاد است.
 2. اگر به روش خانگی لکه پاک شد بهتر است برای از بین بردن بوی بد آن از گلاب استفاده کنید.
 3. اگر در تهران زندگی می کنید به شما توصیه میشود برای حذف این لکه ها از یک قالیشویی در تهران  کمک بگیرید. در ضمن می توانید به وسیله شماره تلفن های قالیشویی نائین از کارشناسان ما مشاوره بگیرید و یا در صورت تمایل  از طریق رزرو نوبت آنلاین از قالیشویی نائین 10 درصد تخفیف دریافت نمایید. در ضمن جالب است بدانید که در قالیشویی نائین تمامی فرش ها در حین شستشو کر اسلامی داده میشوند.از اینکه تا پایان مقاله روش های پاک کردن لکه انواع مشروبات الکلی با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

 

مطالب مرتبط:

 

نحوه پاک کردن قهوه از روی فرش به چه شکل است؟

روش پاک کردن ادرار و مدفوع حیوانات خانگی از فرش+استفراغ(۴ روش مؤثر)

پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش چگونه است؟

آیا پاک کردن لکه لوازم آرایشی از روی فرش ممکن است؟

روش های پاک کردن لکه انواع سس از روی فرش(10روش)

روش های پاک کردن لکه انواع سس از روی قالی (10 روش)
آیا پاک کردن لکه خون از فرش ممکن است؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست