پاک کردن لکه های سرسخت چربی از روی فرش بدون آسیب به الیاف فرش

پاک کردن لکه های سرسخت چربی از روی فرش بدون آسیب به الیاف فرش

اگر دقت کرده باشید لکه های چربی جز لکه های سرسخت و چسبناک هستند و به سختی تمیز و پاک می شوند وظاهر زشتی به لباس و فرش می دهند و همچنین نمیتوان فرش ها را مانند لباس به سادگی و سریع شست و برای پاک کردن آن مراحل و روش های خاصی باید انجام شود، حتما در ذهنتان سوال ایجاد شده که ایا لکه های سرسخت چربی روی فرش و قالى پاک می شود؟ بله ، قالیشویی آنلاین نائین در ادامه به شما روش هایی برای پاک کردن انواع لکه هایی با مبنای روغنی و چربی را اموزش می دهد، پس نگران نباشید و با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید! برای از بین بردن لکه چربی از روی فرش زمان زیادی ندارید واز دست دادن زمان به منزله ی چسبندگی بیشتر لکه چربی و پخش شدن روغن روی قسمت های دیگر فرش است.

روش اصولی برای پاک کردن لکه هایی با مبنای روغن از روی قالی :

باید توجه داشته باشید که برای پاک کردن لکه های روغن و چربی و انواع لکه ها سرعت عمل داشته باشید و زود برای پاک کردن آن اقدام کنید. ابتدا مواد ریخته شده روی قالی را تا حد امکان با یک حوله کاغذی سفید جمع کنید.(بصورت ضربه ای عمل کنید و حوله کاغذی را به صورت افقی روی فرش نکشید زیرا باعث پخش شدن لکه و نفوذ آن به الیاف فرش می شود.) سپس با به کارگیری پاک کننده های مخصوص حذف لکه های روغنی و گریسی و با دستمال کاغذی حوله ای آشپزخانه، مواد روی قالی را پاک کنید. (حتما باید از دستکش های محافظ استفاده شود زیرا این حلال ها به سرعت چربی پوست را حذف می کند و منجر به سوزش پوست می شود.) این مواد پاک کننده را نباید مستقیما روی پرز قالی پاشید زیرا به پشت قالی صدمه می زند. از یک حوله برای انتقال حلال به روی قالی استفاده کنید. این فرایند را تا جایی که لازم باشد تکرار کنید. ناحیه لکه دار شده توسط حوله سفیدی که با آب سرد مرطوب شده است پاک کنید تا جایی که دیگر هیچ لکه ای به حوله انتقال نیابد. سپس از محلول های پاک کننده (با مبنای آبی detergent) استفاده کنید. محلول پاک کننده را به آرامی روی لکه بپاشید و آن را با حوله سفید پاک کنید. برای جلوگیری از پخش شدن لکه، حوله را از لبه بیرونی به سمت مرکز لکه حرکت دهید. با پاشیدن آب تمیز روی ناحیه لکه، قالی را آب کشی نمایید و سپس آب آن را خشک کنید.

نکته! از مقادیر زیاد محلول پاک کننده استفاده نکنید زیرا در این صورت رسوب آن ها سریع تر گرد و غبار را جذب می کند.

روش پاک کردن لکه سرسخت غذاهای چرب از روی فرش آشپزخانه :

1.ابتدا مواد اضافی ریخته شده روی فرش را توسط حوله کاغذی تا جای ممکن پاک کنید ، اما مراقب باشید که حوله را روی مواد نکشید تا لکه پخش نشود.

2.سپس از حلال های تمیز کننده خشک شویی استفاده کنید. این مواد را با استفاده از یک حوله نم دار به کار ببرید.

3.در ادامه مواد شوینده روی  قالی را پاک کنید ولی حوله را روی قالی نمالید.

4.استفاده از حلال های تمیز کننده را همانگونه که در مرحله 2 گفته شد تکرار نمایید.

5.و دوباره مواد روی قالی را پاک کنید ولی حوله را روی قالی نمالید.

6.ودر آخر با استفاده از یک حوله مرطوب شده با آب مواد روی قالی را پاک کنید و در نهایت با استفاده از یک حوله خشک رطوبت قالی را خشک کنید.

روش ارزان برای پاک کردن لکه های چربی و روغن های ترد کننده شیرینی پزی از روی فرش با جوش شیرین :

1.مقادیر اضافی مایع ریخته شده روی قالی را تا حد امکان با حوله کاغذی پاک کنید یا جمع نمایید.

2.سپس مقداری جوش شیرین یا نشاسته ذرت ( با توجه به میزان لک ) را روی قسمت های روغنی بریزید.

3.پس از حدود 15 دقیقه جوش شیرین باقی مانده روی قالی را به واسطه مکش جاروبرقی کاملا جمع کنید. از مالیدن خیلی ارام و خیلی شدید جوش شیرین بپرهیزید و توجه کنید این کار فقط برای جذب روغن می باشد و نه تمیز کردن فرش !

4.سپس اسفنجی که با استفاده ازآب مرطوب شده است را روی لکه قالی به صورتی که باعث پخش مواد و لکه نشود بکشید اما قالی را زیاد خیس نکنید. و در آخر اجازه دهید که قالی خشک شود.

مزیت این روش به ارزان بودن و در دسترس بودن جوش شیرین و نشاسته ذرت است و همچنین این مواد جز ماده های آلی می باشند و هر دو باعث جذب رطوبت و چربی می شوند و به بافت فرش و همچنین بدن انسان آسیبی وارد نمی کنند.

پاک کردن لکه های غذای چرب و انواع روغن ها از روی فرش به سادگی :

اگر میزان لکه کم باشد می توانید از این روش کمک بگیرید :

چند قطره مایع ظرفشویی (پاک کننده چربی ) را داخل ظرف آب بریزید و سپس یک حوله تمیز را به آن آغشته کنید (می توانید از یک مسواک نیز استفاده کنید .) و روی لکه ها بکشید اما مراقب باشید باعث پخش لکه نشود. و در اخر با حوله مرطوب شده با آب روی ناحیه را بکشید و اجازه دهید خشک شود.

استفاده از پراکسید هیدروژن برای پاک کردن لکه های روغن آشپزی و شیرینی پزی از روی قالی:

در این روش استفاده از پراکسید هیدروژن را به شما آموزش می دهیم. اما به دلیل اینکه ماده خطرناکی می باشد اگر زمان زیادی روی فرش بماند ممکن است باعث پوسیدگی و یا پاک شدن رنگ فرش بشود باید بیشتر دقت کنید.

پراکسید هیدروژن را از داروخانه تهیه کنید و یک قاشق از آن را در یک لیتر آب ولرم حل کنید و با برس و یا حوله سفید روی قسمت لک شده فرش بکشید و مراقب باشید که مدت زمانی روی فرش نماند و سپس با آب ولرم فرش را آبکشی نمایید.

پاک کردن انواع لکه های چربی و روغنی از روی فرش با استفاده از سرکه و صابون :

برای پاک کردن لکه های روغنی و چربی از سرکه و صابون استفاده کنید. بدین صورت که ابتدا چربی باقی مانده روی فرش را کاملا و تا جای امکان پاک کنید. سپس یک حوله تمیز را به سرکه آغشته کنید و روی لکه بکشید. و در نهایت با صابون فرش را شستشو دهید و آبکشی نمایید.

روش جالب برای پاک کردن لکه های انواع روغن ها از جمله روغن آشپزی از روی فرش با خمیر اصلاح :

استفاده از خمیر اصلاح برای پاک کردن لکه های چربی و همچنین پاک کردن لکه های لوازم آرایشی که جز لکه با مبنای روغنی هستند استفاده می شود. مقداری از خمیر اصلاح را روی ناحیه لک شده می زنیم و چند دقیقه زمان می دهیم و سپس با استفاده از یک حوله تمیز پاک می کنیم.

پاک کردن لکه کره و مواد چرب و روغنی از روی قالی و موکت با استفاده از حلال های لکه گیر :

استفاده از حلال های لکه گیر است که می توانید از فروشگاه ها تهیه کنید. حلال لکه گیر را به حوله و یا پارچه تمیز آغشته کنیدو روی لکه فشار دهید( روی قسمت کوچکی از فرش یا موکت تست کنید ) و سپس با یک حوله مرطوب شده با آب روی آن را بکشید و اجازه دهید خشک شود اگر لکه ای باقی نماند و یا رنگ فرش تغییری نکرد می توانید برای قسمت های دیگر فرش و موکت هم بدین صورت استفاده کنید که حلال را روی لکه و یا پارچه تمیز بریزید و روی قسمت لک شده فرش فشار دهید و از لبه های بیرونی لکه شروع و به مرکز لکه برسید. بعد از 5 دقیقه به وسیله یک حوله و یا پارچه تمیز مرطوب ، حلال را از روی فرش پاک کنید و اجازه دهید فرش خشک شود.

روش پاک کردن لکه های چربی از روی فرش با صابون چوب (استفاده از این روش توصیه نمی شود) :

اگر با روش های بالا موفق به پاک کردن لکه نشدید می توایند از صابون چوب استفاده کنید.از صابون چوب برای تمیز کردن کابینت های آشپزخانه استفاده می شود و ماده موثری برای پاک کردن لکه های چربی می باشد. (اما قبل از انجام کار آن را روی قسمت کوچکی از قالی یا پارچه امنحان کنید. ) لکه را به مدت 10 دقیقه داخل ماده تمیز کننده چوب (صابون چوب) فرو ببرید و سپس به وسیله آب ولرم آبکشی نمایید.

نکات مهم برای پاک کردن صحیح فرش از لکه های سرسخت چربی :

حین شستشو فرش از آب سرد استفاده کنید بجز مواردی که برای آبکشی گفته شده است از آب ولرم استفاده شود.

مدت زیاد سرکه یا حلال های لکه گیر و پروکسی هیدروژن و … را روی فرش نگذارید.

از هر روشی که استفاده کردید بعد از انجام تمام مراحل فرش را کاملا خشک کنید تا تغییرات را متوجه شوید.

توجه داشته باشید که برای پاک کردن انواع لکه های چربی و روغن های آشپزی از روی فرش دستباف :

جنس تار و پود فرش مهم است و جهت اطلاع از آن برچسب پشت فرش را بخوانید. اگر جنس تار و پود فرش شما از مواد حساسی مثل پشمی که رنگ می دهد یا ابریشم است، بهتر است پاک کردن لکه روغن یا چربی را خودتان انجام ندهید و به قالیشویی نائین مراجعه کنید تا پاک کردن فرش شما با دستگاه های مناسب و مخصوص انجام شود.

اگر با روش های بالا همچنان موفق به پاک کردن و حذف لکه های سرسخت چربی و روغنی از فرش خود نشدید می توانید با قالیشویی آنلاین نائین تماس بگیرید و یا از طریق ثبت سفارش به صورت رزرو آنلاین ، سفارش خود را ثبت کنید تا از پرسنل ماهر و زبده قالیشویی نایین کمک گرفته و با خیال راحت فرش خود را بدون لکه ای تحویل بگیرید.

مزیت استفاده از خدمات قالیشویی در دوران کرونا

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.