پاک کردن لکه جوهر و ماژیک از روی فرش ماشینی و دستباف

پاک کردن لکه جوهر و ماژیک از روی فرش ماشینی و دستباف

قطعا افرادی که بچه های خردسال دارند حتما این مشکل برایشان پیش آمده که کودکانشان با ماژیک و خودکار، بجای دفتر روی موکت یا فرش نقاشی می کنند و باعث نگرانی شدید والدینشان می شوند. یا شاید شما از آن دسته از هنرمندان مانند خوشنویسان هستید که برای کار به جوهر نیاز دارید و ناگهان روی فرش لکه های زشتی به جا می گذراند.

همچنین امروزه، طیف وسیعی از خودکارها در بازار وجود دارد و به همان میزان طیف گسترده ای از انواع مواد سازنده جوهرها نیز وجود دارد به طور خلاصه، جوهر از رنگدانه یا رنگ تشکیل شده است، که در یک حلال حل یا معلق می باشد. رنگ ترکیبی از رزین های وینیل، گلیسرول، کربن سیاه، اسید تانیک، افزودنی ها و رنگ هایی است، که در میان آب و یا روغن قرار دارند به همین دلیل است، که پاک کردن لکه های جوهر از فرش و قالی و لباس، بسیار دشوار هستند.

اما اگر می خواهید که به راحت ترین شکل بتوانید لکه ها را پاک کنید، باید با قالیشویی آنلاین نائین که برای شما راه حل هایی ارائه داده است همراه باشید.

مثل همیشه هرچه سریع تر برای پاک کردن لکه ماژیک وجوهر اقدام کنید خیلی بهتر است. زیرا نباید اجازه دهیم جوهر به الیاف فرش برسد و تا قبل از خشک شدن و تثبیت آن باید آن را برطرف کنیم.

 

روش اول پاک کردن لکه جوهر روی فرش:

 • مقادیر اضافی جوهر ریخته شده روی قالی را به وسیله دستمال یا حوله تمیز تا حد امکان جمع کنید.
 • از محلول های پاک کننده ( مثل: مایع ظرفشویی،پودر لباسشویی،صابون و… ) و یک حوله مرطوب استفاده نمایید و به مدت 3 الی 5 دقیقه آن را روی لکه قالی قرار دهید.
 • رطوبت قالی را به وسیله پارچه تمیز خشک کنید ولی پارچه را روی قالی نمالید تا لکه پخش نشود.
 • از محلول سرکه سفید ( غیر رقیق شده ) و یک حوله مرطوب استفاده نمایید و روی لکه به صورت ضربه ای بزنید.
 • درنهایت با استفاده از یک حوله خشک و یا فن، رطوبت قالی را خشک نمایید.

روش دوم استفاده از حلال های خشکشویی:

 • از حلال های تمیز کننده خشک شویی برای پاک کردن لکه استفاده کنید. این مواد را با استفاده از یک حوله نم دار روی لکه به کار ببرید.
 • مواد روی قالی را به وسیله حوله پاک کنید ولی حوله را روی قالی نمالید زیرا باعث پخش شدن لکه جوهر روی فرش میشود.
 • استفاده از حلال های تمیز کننده خشک شویی را همانگونه که گفته شد با استفاده از یک حوله نم دار روی لکه به کار می بریم.
 • مواد روی قالی را با حوله تمیز پاک کنید ولی حوله را روی قالی نمالید.
 • سپس با استفاده از یک حوله مرطوب مواد روی قالی را پاک کنید.
 • در نهایت با استفاده از یک حوله خشک و یا پنکه، رطوبت قالی را خشک کنید.

روش سوم حذف لکه جوهر روی قالی با سرکه:

پارچه سفید تمیزی برداشته و آن را به سرکه آغشته کنید و روی لکه بکشید ( از پارچه رنگی استفاده نشود چون سرکه اسیدی است ممکن است باعث رنگدهی به فرش شود ) سپس پارچه تمیز دیگری را روی لکه فشار دهید تا جوهر هایی که با اعماق فرش رفته است هم جذب پارچه شوند. وقتی پارچه را روی جوهر قرار می دهید مرتباً آن را عوض کنید تا جوهر به مناطق دیگر فرش پخش نشود. سپس یک پارچه را با صابون و آب مرطوب کرده و روی لکه بکشید و بعد اجازه دهید فرش خشک شود.

روش چهارم پاک کردن لکه جوهر فقط برای فرش ماشینی:

همچنین اگر فرش های شما حساس نیست می توانید از شوینده های مخصوص جوهر که در بازار موجود است استفاده کنید و شوینده مورد نظر را به وسیله یک حوله یا دستمال تمیز روی لکه بگذارید و سپس آن را آبکشی کنید و خشک نمائید.

 

 

روش پنجم پاک کردن لکه جوهر با لیموترش تازه:

همچنین روش جالب دیگر استفاده از آب لیموترش تازه است. ابتدا مقداری آب لیمو ترش را روی لکه جوهر بریزید و صبر کنید چند دقیقه روی آن بماند و سپس با حوله یا دستمال تمیز روی لکه را بکشید و سپس آن را آبکشی کنید. یا می توانید به وسیله اسپریی که داخل آن ترکیب آب سرد و آبلیمو می باشد روی منطقه لک شده روی فرش بپاشید.

آبکشی به این صورت است که تشتی زیر فرش قرار دهید و روی آن ناحیه لک شده آب سرد بریزید به طوریکه آب کثیف از آن خارج شود.

روش ششم پاک کردن لکه جوهر فقط برای فرش دستباف:

برای فرش های دستبافت بهتر است توجه داشته باشید که از الکل و یا استون بهتر است استفاده نکنید زیرا این مواد شیمیایی ممکن است به الیاف فرش آسیب برسانند و باعث از بین رفتن رنگ الیاف فرش می شود. پس بهتر است از مواد شوینده ملایم مثل شامپو بچه استفاده کنید. به این صورت که ابتدا توسط دستمال کاغذی جوهر اضافی را می گیریم و سپس شامپو بچه روی لکه میریزیم و با دستمال به صورت ضربه ای روی لکه جوهر می زنیم و در آخر به وسیله آب پاش روی ناحیه لک شده را آب میریزیم و به وسیله دستمال کاغذی یا حوله تمیز آن را خشک می کنیم.

روش هفتم حذف لکه جوهر و ماژیک با اسپری مو:

قسمت لک شده روی فرش را توسط اسپری مو غیر روغنی مرطوب کنید. سپس به وسیله یک دستمال کاغذی تمیز و یا حوله روی لکه را قرار دهید تا جوهرکم کم جذب حوله شود. وقتی که لکه تقریبا برطرف شد یک حوله را با آب مرطوب کنید و به آرامی روی قسمت لکه به صورت ضربه ای بزنید.

اگر دیدید هنوز آثاری از لکه به جا مانده است می توانید روش بالا را دوباره تکرار کنید تا لکه به طور کامل پاک شود.

البته باید توجه داشت که انجام مراحل گفته شده برای پاک کردن لکه جوهر و ماژیک در منزل شما کار سختی نیست اما در گاهی مواقع چون لکه ها به مرور زمان قدیمی شده اند و یا لکه پخش شده است در آن صورت بهتر است از متخصصین قالیشویی نائین کمک بگیرید تا با انجام عملیات مخصوص به سرعت لکه را از فرشتان حذف کنند.

آیا پاک کردن لکه خون از فرش ممکن است؟

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست